Dzieci i młodzieżPublikacjeRodzice

Tyflopedagog poleca

Obecna sytuacja, w której na nowo uczymy się funkcjonować, wymusza na nas spędzanie dużej ilości czasu głównie przy komputerach, tabletach. Często czujemy zmęczenie, pieczenie oczu, ból głowy…

Kiedy spędzasz dużo czasu przy komputerze nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni gałek ocznych. Taki fitness dla oczu odgrywa szczególną rolę nie tylko dla ludzi z wadami wzroku, ale również dla tych, którzy spędzają dużo czasu przed monitorem lub książkami. Ćwicząc regularnie wzmocnisz mięśnie i poprawisz kondycję oczu.

Poniżej przedstawiam przykłady ćwiczeń, które można wykonać w domu, czy też w pracy . Każde z nich powinno trwać od 30 sekund do minuty. Wykonując je warto zdjąć okulary i szkła kontaktowe.

Blisko – daleko

Przez chwilę obserwuj jakiś obiekt, znajdujący się blisko – w odległości 30-40 cm (na przykład na biurku), po czym przenieś wzrok na obiekt bardziej oddalony, przykładowo drzewo za oknem.

Ruchy gałek ocznych – w płaszczyźnie poziomej

Usiądź prosto i wygodnie przed ścianą. Wolno, bez poruszania głową przenieś wzrok w lewą stronę, następnie wróć do patrzenia przed siebie. Potem przesuń wzrok w prawą stronę i znów wróć do pozycji wyjściowej.

Ruchy gałek ocznych – w płaszczyźnie pionowej

Usiądź prostu, skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenieś wzrok z sufitu i patrz teraz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie wróć do patrzenia przed siebie.

Widzę ciemność

Chwila ciemności to wspaniały relaks dla wzroku. Wystarczy zakryć oczy dłońmi – tworząc z nich miseczki, tak aby nie dotykać gałek. Łagodnie zakrywaj oczy tak aby nie dotarło do nich żadne światło. Usiądź prosto, rozluźnij się i oddychaj miarowo. Wytrzymaj w ciemności przynajmniej minutę i powtarzaj ćwiczenie (zwane palmingiem), gdy tylko poczujesz zmęczenie światłem od komputera.

Wahadło

Zamknij oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, „wodząc” nosem za tym wyimaginowanym ruchem.

Opracowano na podstawie www.poradnikzdrowie.pl

Małgorzata Sulewska- tyflopedagog

Skip to content